Porodní asistentka (PA):
Je zdravotnicí, která pečuje o ženy v těhotenství, při porodu a v poporodním období včetně péče o dítě do 1 roku. Může také podporovat reprodukční zdraví ženy v kterémkoliv věku. Porodní asistentky svou činností podporují zdraví a předchází komplikacím. Vyhodnocují zdravotní stav a samostatně pečují pouze o fyziologickou ženu/kojence. Porodní asistentky můžete potkat v porodnici, v ambulanci a komunitní PA o Vás může pečovat i ve Vašem domově. U každého porodu by měla být porodní asistentka ať už samostatně (pouze v případě fyziologie), nebo ve spolupráci s dalšími odborníky. Na mapě UNIPA či nebo na této mapě můžete najít „svoji“ porodní asistentku.
Dula:
Toto povolání nevyžaduje speciální vzělání, obvykle duly absolvují kurz. Dula není zdravotník, neposuzuje tedy, zda je po zdravotní stránce všechno v normě. Nevyšetřuje, nenabízí zdravotní péči a nedává zdravotní doporučení, jako to dělá PA. Přesto pro Vás může udělat mnoho dobrého, protože Vás podporuje na cestě mateřstvím. Měla by mít moudrost a zkušenosti a taková pomocnice, která je Vám nablízku je zkrátka darem. Toto všechno pro Vás může udělat i komunitní PA, ale ne vždy je snadné mít „svoji PA“ kvůli dostupnosti. V každém případě spolupráce duly a PA je velmi smysluplná a obě tyto profese mají u porodu své místo. Pokud sháníte dulu, podívejte se na mapu AmmaDula Akademie, Česká asiciace dul.
Laktační poradkyně:
Je tu pro Vás, když si přejete podpořit kojení. Můžete se s nimi setkat v porodnici, nebo za Vámi přijede domů. Podobně jako u duly, toto povolání nevyžaduje speciální vzdělání. Laktační poradkyní může být zdravotnice (nejčastěji porodní asistentka, dětská sestra) i nezdravotnice, která pouze prošla kurzem laktačního poradenství. Úroveň poskytované služby je značně rozdílná. Zeptejte se své PA, jestli nabízí také laktační poradenství, nebo oslovte poradkyni Mamila.
Fyzioterapeut/ka:
Především se specializací na gynekologii pomáhá připravit tělo do formy tak, aby vytvořil ideální podmínky k porodu. Komunitní PA zastává velmi podobnou práci s tím rozdílem, že je kompetentní vyšetřovat polohu miminka v děloze. Díky tomu může sledovat, jaký mělo „opečování“ efekt. Fyzioterapeut a komunitní PA o Vás mohou pečovat i po porodu. Nicméně jsou stavy, které PA samostatně neřeší a spolupráce s fyzioterapeutem je pro ni nepostradatelná. Vyhladat gynekologického fyzioterapeuta můžete na následujících mapách: mapotic.com, pecepoporodu.cz
Gynekolog-porodník:
Je lékař se specializací. Setkáte se s ním v ambulanci i v porodnici. Lékař je zaměřen především na diagnostiku a léčbu nemocí, jeho posláním je řešit komplikace. Jestliže věci nejdou hladce, PA povolává lékaře na pomoc a nadále s ním spolupracuje v péči o nemocnou/ rizikovou ženu. Lékař Vám může předepsat léky, porodní asistentka léky nepředepisuje.
Neonatolog:
je také lékař, jeho poslání je tedy obdobné, jako poslání gynekologa-porodníka. Specializuje se však na pomoc novorozencům.
Přeji Vám, ať nejdete odborníka, který Vám pomůže/ podpoří Vás přesně v tom, co právě potřebujete. A tam, kde si nevyberete, ať potkáte moudré lidi se srdcem na správném místě. Jak říká PA Anička Kohutová „Porod není o štěstí, porod je o lidech„.