Co znamená zkratka PPR?
PPR je zkratka pro přirozené plánování rodičovství. Jedná se o vědecky podložený a uznávaný způsob plánování rodičovství jak pozitivní (=plánování početí), tak negativní (=vyhýbání se početí). Proč přirozené? Protože pomocí PPR se učíme vnímat přirozené pochody v ženském těle. Jak mi pomůže vyznat se v těle, když právě teď chci/nechci/nemohu počít miminko?
Můžeme počít kdykoliv?
Pojďme se na to podívat pěkně od začátku. K početí je nezbytné, aby se spojilo vajíčko a spermie. Muž má spermie k dispozici stále, teoreticky je tedy plodný pořád. Žena má k dispozici vajíčko (výjimečně pár vajíček) pouze jedinkrát za celý menstruační cyklus. Není tedy plodná po celý menstruační cyklus, ale jen po určitou dobu. V menstruačním cyklu se tak střídá plodná a neplodná fáze. A tyto fáze od sebe lze rozlišit, když se naučíme vnímat a chápat menstruační cyklus.
Kdyby k ovulaci docházelo vždycky 14. den cyklu a každý cyklus měl 28 dní, tak se nemusíme učit vnímat cyklus, ale jednoduše bychom si „spočítali“, které dny v cyklu jsou plodné a které neplodné. Menstruační cyklus je však velmi „živelný“, ženské tělo nefunguje jako stroj.
K čemu PPR?
Pomocí PPR rozpoznáme, kdy je k početí vhodná doba a kdy otěhotnět nelze. Je to ale jen informace pro nás, se kterou můžeme naložit podle vlastního uvážení. Když se potřebujeme vyhnout početí, můžeme se v plodných dnech zřeknout pohlavního styku. (V tomto smyslu se jedná o PPR). Můžeme ale také během plodných dní použít antikoncepci bariérovou, chemickou či přerušovanou soulož. (Není považováno za PPR, ale Fertility Awareness Method „FAM“). Velmi přínosné je využít PPR v případě otevřenosti početí a to hlavně z důvodu podpory zdraví a předchání komplikacím. V článku „STM – pomocník na cestě k mateřství“ najdete na toto téma více užitečných informací.
Výběr vhodné PPR metody
Podle definice Světové zdravotnické organizace z roku 1988 jsou jako PPR označeny metody, které využívají sledování přirozeně se vyskytujících příznaků plodné a neplodné fáze. Výpočetní metody (počítání dní) by se tedy snad ani neměly označovat za PPR, prakticky se tak ale děje a pramení odtud spousta nepochopení a předsudků. Nespolehlivé „počítání dní“ včetně „počítacích“ aplikací, je totiž stále nejrozšířenější způsob, jak se lidé snaží v cyklu orientovat.
Mezi nejspolehlivější PPR metody patří symptotermální metoda (STM), ale i ta má více poddruhů. Základní informace o STM můžete načerpat v tomto článku.
A dá se to vůbec zvládnout?
Když se chceme naučit STM, musíme ze sebe něco vydat, není to produkt, který koupíme, použijeme a vyhodíme. Je to znalost, umění vnímat svoji plodnost. Protože je to cesta, proces učení, může velmi pomoci mít na té cestě průvodce. Někoho, kdo poradí, povzbudí, pomůže překonat překážky. Proto je dobré mít svého poradce/poradkyni. Existují kurzy, kde se naučíte vše potřebné do praxe. Není tak důležité naše nadání, ale hlavní je vědět CO CHCI A PROČ. Je to tak, že do tohoto přístupu investujeme energii, ale získáme pak mnohem víc – například úžasný nástroj péče o ženské zdraví.
- LÁZNIČKOVÁ, Ludmila. Přirozené plánování rodičovství: studie a podklady symptotermální metody. Doplněné vydání. Brno: Centrum naděje a pomoci, 2013. ISBN 978-80-904855-6-3.