Co je to STM?
Za složitým názvem „symptotermální metoda“, zkráceně „STM“ se skrývá jednoduchá metoda, díky které dokážeme „vidět“ skryté, ale podstatné děje v menstruačním cyklu ženy. Díky STM zjistíme, jestli a kdy dochází k ovulaci – uvolnění vajíčka. Po ovulaci nastává produkce velmi důležitého hormonu progesteronu. STM odhalí, zda je progesteronu dostatečné množství.
Jak je to s cyklem?
Kdyby k ovulaci docházelo vždycky 14. den cyklu a každý cyklus měl 28 dní, tak nemusíme vůbec nic zjišťovat, ale vše si jednoduše vypočítáme. Menstruační cyklus je však velmi „živelný“, ženské tělo nefunguje jako stroj. Už v roce 1997 provedl Dr. Sigfried Baur studii 9846 cyklů a pouze ve 13 % trval menstruační cyklus 28 dní. V praxi pak vidíme, že k ovulaci může dojít 10. den, 25. den i 40. den cyklu [1].
Jak můžeme zjistit, jestli a kdy k ovulaci došlo a jak jsme na tom s progesteronem? Můžeme se pokoušet opakovaně chodit na ultrazvuk a odběry krve či opakovaně testovat hladinu hormonů z moči. Ale upřímně řečeno, pokud ovulujeme výrazně později než 14. den cyklu, dojde trpělivost nám i gynekologovi. Dobrou zprávou je, že cyklus můžeme z pohodlí domova efektivně sledovat a vyhodnocovat pomocí STM.
Ať už si přejete otěhotnět či nikoliv, ovulaci a progesteron rozhodně chtějte! Pro celkové zdraví a pohodu ženy je to velmi důležité a zatím bohužel opomíjené. Pokud by chyběla ovulace, nebo bylo málo progesteronu, je na místě to šetrným způsobem řešit.
STM při plánování rodičovství
Pomocí STM můžeme v menstruačním cyklu ženy určit plodné a neplodné dny. Toho lze využít také k předcházení početí přirozeným způsobem. Upozorňuji, že metod, jak stanovit plodné a neplodné dny je celá řada a některé jsou značně nespolehlivé! Pokud hledáte spolehlivé a efektivní řešení, mohla by Vás zaujmout Bonnská symptotermální metoda. Dle výzkumů má tato metoda při správném užití PI 0,4, v případě typického využití je PI do 2 (obdobných čísel dosahuje hormonální antikoncepce) [2,3].
Pokud naopak toužíte po těhotenství, nebo jste prostě jen otevřeni možnosti početí, doporučuji k pročtení článek STM – pomocník na cestě k mateřství. Dozvíte se v něm, proč a jak využít výjimečných možností, které STM nabízí v období plánování miminka.
Co potřebuji k STM?
Základem STM je měření bazální tělesné teploty, kterou měříme dříve, než vstaneme z postele. Někoho odradí potřeba zavedení nového ranního rituálu, rozhodně však není nutné měřit se každý den. Ani se nemusíme měřit ve stále stejnou ranní hodinu, pouze zapisujeme čas měření. Poněkud tabu je fakt, že se v rámci STM učíme vnímat hlenovou sekreci z rodidel. Jestli ve Vás tato myšlenka vyvolává nechuť, netrapte se tím, nejste v tom sami. Přesto stojí za to zapracovat na přijetí tohoto úctyhodného sekretu nezbytného pro pokračování lidského rodu.
V začátcích s STM ze všeho nejvíce potřebujeme motivaci, hned poté základní znalosti. Z pomůcek potřebujeme teploměr (skleněný nebo digitální bazální), propisku a tabulku STM (případně vhodnou aplikaci pro zaznamenávání). Sledování i zapisování do tabulky STM se po pár měsících stává rutinou a zabere denně nanejvýš 5 minut času.
Stojí za to dobře se metodu naučit. S pomocí kurzu to zvládnete za cca 10-15 hodin. Jednou ročně pořádám živé kurzy STM v Luhačovicích. Na následujícím webu můžete nalézt odborníka blíže Vašemu bydlišti https://www.cenap.cz/aliance-poradcu. Nebo využijte nabídky online kurzu https://www.cenap.cz/ či https://silaplodnosti.cz/.
- LÁZNIČKOVÁ, Ludmila. Přirozené plánování rodičovství: studie a podklady symptotermální metody. Doplněné vydání. Brno: Centrum naděje a pomoci, 2013. ISBN 978-80-904855-6-3.
- LÁZNIČKOVÁ, Ludmila. Průvodce symptotermální metodou: přirozené plánování rodičovství. 2. vydání. Brno: Centrum naděje a pomoci, 2018. ISBN 978-80-906906-1-5.
- https://contraceptivetechnology.org/wp-content/uploads/2023/12/1st-Year-Pregnancies.png