Plánování početí s STM
Plánování početí je významné životní období, které rozhodně vyžaduje pozornost. STM (symptotermální metoda) je nástroj, který umožňuje zakusit vědomí vlastní plodnosti a povzbuzuje k pozitivnímu přijetí ženské cykličnosti. Tím zvyšuje zdravé sebevědomí a podporuje i do budoucna průběh normálního, fyziologického porodu.
Časování pohlavního styku?
STM slouží při stanovení plodných a neplodných dní. Můžeme tedy STM využít k časování pohlavního styku? Zvyšuje to šance na početí? Moho lidí se domnívá, že ano. Bohužel si ne vždy uvědomujeme, kolik stresu a napětí to přinese do intimního vztahu. Šance na početí se tak paradoxně snižují. Navíc se ukázalo jako zbytečné hledání toho „nejvhodnějšího“ dne k pomilování. Ze studie Guntera Freundla vyplývá, že maximum početí nastává při realizaci pohlavního styku pár dní před ovulací, nikoli přesně v den ovulace [1]. Je to dáno životností spermií, které dokážou za příznivých podmínek vyčkat na den ovulace několik dní až jeden týden. Příznivé podmínky vytváří sekret hrdla děložního, který je v maximální míře produkován několik dní před ovulací. Tělo ženy vlastně pomáhá spermiím ve správný čas. Přílišné snažení tedy můžeme s klidem „hodit za hlavu“. Spontaneita a radost k intimnímu životu prostě patří.
K čemu tedy STM?
K čemu je nám STM, když ne k časování styku? Menstruační cyklus je vitální známkou zdraví ženy, pomocí STM dokážeme „číst“ a chápat, co se děje v těle. Pro zdárné otěhotnění je ovulace (uvolnění vajíčka) a dostatečná hladina poovulačního hormonu progesteronu nezbytná. V praxi vidíme, že k ovulaci může dojít 10. den, 25. den i 40. den cyklu. [1,2] Zjištění dne ovulace bez STM je mnohdy komplikované až nemožné. S pomocí STM předcházíme falešným diagnózám anovulace (cyklus bez ovulace).
Ale i ženy, které jsou zcela zdravé a nechávají početí „volný průběh“ mohou využít preventivní přínos znalosti STM.
STM pro zdravé těhotenství a přirozený porod
Skvělé je, že když zjistíme, kdy došlo k ovulaci, víme tak i kdy došlo k početí. Početí je totiž možné jedině v den ovulace. V těhotenské diagnostice se velmi zajímáme o znalost stáří embrya/ plodu. Bez STM si musíme vystačit jen s údajem o poslední menstruaci a ultrazvukem. Když známe den ovulace, dataci těhotenství určíme snadno a přesně. Můžeme se tak vyhnout mylnému stanovení diagnózy zamlklého či mimoděložníhotěhotenství i falešným výsledkům screeningových vyšetření vázaných na konkrétní týden těhotenství. Termín porodu pomocí STM určíme správně, nemusíme se tedy obávat zbytečné a předčasné indukce porodu (vyvolání). I v případech, kdy falešná diagnóza neovlivní přímo zdravotní stav ženy či dítěte, bychom měli brát v úvahu vliv stresu spojeného se sdělením diagnózy.
Obecné informace o metodě STM naleznete v článku STM – cesta k vnímavosti a porozumění tělu. Stojí za to dobře se metodu naučit. S pomocí kurzu to zvládnete za cca 10-15 hodin. Jednou ročně pořádám živé kurzy STM v Luhačovicích. Na následujícím webu můžete nalézt odborníka blíže Vašemu bydlišti https://www.cenap.cz/aliance-poradcu. Nebo využijte nabídky online kurzu https://www.cenap.cz/ či https://silaplodnosti.cz/.
- LÁZNIČKOVÁ, Ludmila. Přirozené plánování rodičovství: studie a podklady symptotermální metody. Doplněné vydání. Brno: Centrum naděje a pomoci, 2013. ISBN 978-80-904855-6-3.
- LÁZNIČKOVÁ, Ludmila. Průvodce symptotermální metodou: přirozené plánování rodičovství. 2. vydání. Brno: Centrum naděje a pomoci, 2018. ISBN 978-80-906906-1-5.